Nespavost je opravdovým problémem pro toho, kdo nemůže večer usnout, nebo se během noci několikrát budí, a nakonec ještě v hluboké noci nemůže usnout vůbec. Porucha spánku se negativně promítne nejen do našeho zdraví, ale také i soukromého, pracovního a společenského života.

Příčin nespavosti může být hned několik:
·         psychická choroba
·         stres
·         bolest
·         věk
·         špatný životní styl
·         vliv prostředí

Pokud jsme nevyspalí, mnohonásobně se nám zvyšuje riziko pravděpodobnosti nějakého úrazu, nehody, špatných pracovních výkonů až psychických problémů. Pokud se z nespavosti stane problém, který trvá několik týdnů i měsíců, je potřeba ho řešit. Porucha spánku totiž zapříčiní, že se cítíme tělesně i duševně unavení.

Rizika způsobená nespavostí:
·         pravděpodobnost onemocnění cukrovkou a rakovinou
·         vysoký tlak
·         náchylnost k mrtvici
·         snížený zájem o sex
·         obezita
·         stárnutí organismu

Než sáhneme po práškách na spaní
Dojít k lékaři a nechat si napsat nějaké léky na spaní je sice velmi snadné, prášky ale často bývají návykové a tedy ne zrovna nejvhodnější řešení. Pokud nás trápí nespavost, vyzkoušejme nejprve pár dobrých rad, kterými jde nespavosti předejít:
·         Pokud si přes den jdeme lehnout, byť jen na pár minut, může to způsobit, že se později během noci často budíme. Zkusme si tedy odpolední spánek odpustit a vydržet s usnutím až do večera. Je vhodné chodit spát večer v pravidelný čas a také se ráno budit ve stejnou dobu.
·         Přes den bychom neměli jen sedět u práce či počítače. Zapojit bychom měli nějakou vhodnou pohybovou aktivitu na protažení svalů a pročištění organismu.
·         Neměli bychom na večer jíst těžká jídla. Jejich trávení zatěžuje organismus, a my pak nemůžeme usnout.
·         Uvařme si bylinkový čaj. Na celkové zklidnění je vhodný meduňkový, třezalkový, heřmánkový nebo kozlíkový. Rozhodně se nedoporučuje před spaním pít černý čaj, káva či jiné kofeinové nápoje.